T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Gelemen Sülün Üretme İstasyonu’nda 2021 Yılının İlk Sülünleri Yumurtadan Çıktı

Yayın Tarihi : 5.5.2021
Sürdürülebilir bir yaban hayatı yönetimi kapsamında çeşitli sebeplerle tabiatta azalmış ve nesli tükenme noktasına gelmiş tabii türler için kurulan üretme istasyonlarında her yıl binlerce keklik ve sülün üretilerek tabiata bırakılmaktadır. 

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü son 19 yılda tabiatı desteklemek ve biyolojik çeşitliliği korumak maksadıyla yaklaşık 800 bini keklik ve 400 bini de sülün olmak üzere 1 milyonun üzerinde kanatlıyı tabiatla buluşturdu.


Sülün kuşunun Türkiye'de yoğun olarak yaşadığı bölgelerden biri olan Samsun'da, Tarım ve Orman Bakanlığı 11. Bölge Müdürlüğü’ne bağlı 1969 yılında kurulan Gelemen Sülün Üretme İstasyonu'nda sülün üretim çalışmaları yapılarak yaban hayatındaki varlığının artırılması hedeflenmektedir.

Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü’nün, tabii hayatın desteklenmesi amacıyla yürütmüş olduğu Kanatlı Üretimi ve Tabiata Yerleştirilmesi Programı Doğrultusunda, 2021 yılında Gelemen Sülün Üretme İstasyonunda üretilecek ve tabiata yerleştirilecek 15.000 adet Sülünlerin ilk kısmı yumurtadan çıktı. 
Foto: Mustafa AKCA