T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Amasya İlinde, Bölge Müdürlüğümüz Koruma Ekiplerinin Katılımı ile Av Koruma ve Kontrol Faaliyeti Gerçekleştirildi.

Yayın Tarihi : 22.8.2022

27 Mayıs 2022 tarihli ve 31848 sayılı 1. Mükerrer Resmi Gazete'de yayımlanan Merkez Av Komisyonu Kararına göre ülkemizde 2022-2023 Av Dönemi 20 Ağustos 2022 tarihinde başladı.
4915 sayılı Kara Avcılığı Kanunu kapsamında av ve yaban hayvanı kaynaklarını yaşama alanlarıyla birlikte koruyarak bu kaynakları gelecek kuşaklara aktarmak için Bakanlığımız birimleri tarafından av koruma ve kontrolü faaliyetleri özverili bir şekilde ülke genelinde yıl boyunca sürüyor.
Sürdürülebilir av ve yaban hayatı yönetimi oluşturmak, başta büyük memeli yaban hayvanları olmak üzere ilgi gruplarının katılımıyla birlikte yasadışı av baskısına karşı gerekli önlemleri almak için etkin, verimli, düzenli ve koordinasyonlu bir av koruma ve kontrol faaliyetleri yapmak önem arz ediyor.

Bu kapsamda 2022-2023 av dönemi öncesi av koruma kontrol faaliyetlerinin etkin şekilde yürütülebilmesi için; İl Şube Müdürlüklerinde; 11. Bölge Müdürlüğümüz, diğer İl Şube Müdürlüğü ekiplerinin katılımı ile ortak av koruma ve kontrol faaliyetleri planlandı., 21.08.2022 tarihinde Amasya İl Şube Müdürlüğü avlaklarında Bölge Müdür Yardımcısı, Avcılık ve Yaban hayatı Şube Müdürü, Amasya Şube Müdürü, Bölge Müdürlüğü teknik elemanları ve Amasya Şube Müdürlüğü elemanlarının katılımı ile Av Koruma ve Kontrol faaliyeti gerçekleştirilmiş 50 avcı kontrol edildi.
Katılımcı Av Koruma ve Kontrol Faaliyetleri devam edecek olup Jandarma, Emniyet Birimleri, fahri Av Müfettişleri, köy muhtarları ve köy bekçileri ile avcı kuruluşlarının işbirliğinde yürütülecek.