T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜMÜZCE KANATLI YABAN HAYVANI (SÜLÜN) YERLEŞTİRİLEN SAHALARDA İZLEME ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

Yayın Tarihi : 17.8.2022

Sürdürülebilir yaban hayatı yönetimi kapsamında çeşitli sebeplerle tabiatta azalmış ve nesli tükenme noktasına gelmiş tabii türler için kurulan üretme istasyonlarında her yıl binlerce sülün üretilerek tabiata yerleştiriliyor. 
Sülün kuşunun Türkiye'de yoğun olarak yaşadığı bölgelerden biri olan Samsun'da, Tarım ve Orman Bakanlığı 11. Bölge Müdürlüğü’ne bağlı 1969 yılında kurulan Gelemen Sülün Üretme İstasyonu'nda sülün üretim çalışmaları yapılarak yaban hayatındaki varlığının artırılması hedefleniyor.
Üretim İstasyonumuzda kurulduğu günden bu yana 323.721 adet sülün üretilerek Türkiye’de çeşitli alanlarda tabiata yerleştirildi.
Yerleştirmenin izlenmesi amacıyla belli periyotlarda varlık-yokluk tespiti ve envanterleri yapılması önem arz ediyor.
Samsun İlinde  önceki yıllarda yerleştirme yapılan Kızılırmak Deltası ve Akgöl-Simenit Yaban hayatı Geliştirme Sahasında izleme ve varlık yokluk çalışması/envanteri 11.08.2022 tarihlerinde Bölge Müdür Yardımcısı İlyas KOÇ, Avcılık ve Yaban Hayatı Şube Müdürü Ertan KUDUBAN, Samsun Şube Müdürü Mevlüt ÖZYANIK, Bölge Müdürlüğü ve Samsun Şube Müdürlüğü teknik elemanlarının katılımı ile Kızılırmak Deltasında  yapıldı.