T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜMÜZDE KANATLI YABAN HAYVANI(SÜLÜN) YERLEŞTİRİLEN SAHALARDA İZLEME ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR.

Yayın Tarihi : 24.5.2022

     Samsun ilinde de önceki yıllarda yerleştirme yapılan Kızılırmak Deltası ve Akgöl-Simenit Yaban hayatı Geliştirme Sahasında izleme ve varlık yokluk çalışması/envanteri planlanarak 17.05.2022 tarihinde Bölge Müdür Yardımcısı İlyas KOÇ, Avcılık ve Yaban Hayatı Şube Müdürü Ertan KUDUBAN, Samsun Şube Müdürü Mevlüt ÖZYANIK, Bölge Müdürlüğü ve Samsun Şube Müdürlüğü teknik elemanlarının katılımı ile Kızılırmak Deltasında izleme ve varlık yokluk çalışması/envanteri yapıldı.  
     Sürdürülebilir bir yaban hayatı yönetimi kapsamında çeşitli sebeplerle tabiatta azalmış ve nesli tükenme noktasına gelmiş tabii türler için kurulan üretme istasyonlarında her yıl binlerce sülün üretilerek tabiata yerleştiriliyor. 
Sülün kuşunun Türkiye'de yoğun olarak yaşadığı bölgelerden biri olan Samsun. 1969 yılında kurulan Tarım ve Orman Bakanlığı 11. Bölge Müdürlüğü’ne bağlı Gelemen Sülün Üretme İstasyonu'nda, sülün üretim çalışmaları yapılarak, yaban hayatındaki varlığının artırılması hedefleniyor.
     Üretim İstasyonumuz kurulduğu günden bu yana , 323.721 adet sülün üretilerek Türkiye’de çeşitli alanlara tabiata yerleştirildi.
Yerleştirmenin izlenmesi amacıyla belli peryotlarda varlık-yokluk tespiti ve envanterleri yapılması önem arz ediyor.

.